Zdá sa vám, že kým ľudí vo vašej blízkosti komáre doslova ignorujú, vy ste ich každodennou obeťou? Je to možné. Niektorí ľudia sú totiž na štípance od komárov náchylnejší viac, iní zas menej. Ovplyvňuje to viacero faktorov. Prezradíme vám, ktoré.

Prečo vás komáre milujú…

V našich končinách uštipnutie komárom nie je až taká tragédia. Kým inde vo svete sú komáre prenášačmi rôznych chorôb, u nás si odnesiete akurát tak nepríjemné svrbenie a začervenané miesto na pokožke. Ale aj to vie byť poriadne nepríjemné. Chcete vedieť, prečo vám komáre pravidelne doslova pijú krv? Môžu za to aj tieto dôvody.

  1. Kyselina mliečna. Pri námahe sa z tela uvoľňuje kyselina mliečna. Jej vôňa je doslova magnetom na komáre. Takže sa nečudujte, keď si na vás po fyzickej námahe komáre doslova zgustnú. Okrem toho sa však kyselina mliečna uvoľňuje aj v prípade konzumácie potravín z vyšším obsahom draslíka a soli.
  2. Vlhkosť. Nemusí ísť len o pot, ale aj o vlhkosť, ktorú vaše telo produkuje pri dýchaní. Jednoducho vlhkosť vo všeobecnosti komáre láka. Ak sa teda nadmerne potíte a prípadne produkujete veľa slín, je pravdepodobné, že si vás komáre obľúbia.
  3. Tmavé farby. Verili by ste, že komáre idú aj po určitej farbe oblečenia? Sú priťahované tmavými farbami. Na večerné opekanie si teda na seba určite dajte niečo svetlé.
  4. Máte nesprávny parfum. Aj vôňa parfumu ovplyvňuje to, či si vás komáre obľúbia alebo nie. Platí, že komáre viac štípu ľudí, ktorí používajú kvetinové vône. Avšak nemusí ísť len o parfum. Možno máte na sebe oblečenie, ktoré vonia po kvetinovej aviváži!
  5. Máte krvnú skupinu 0. Viaceré výskumy preukázali, že ľudia s krvnou skupinou 0 sú vyštípaní komármi o čosi viac. Takáto krv ich proste viac priťahuje. Nie je však známe prečo.
  6. Ste proste len citlivý! Niektoré výskumy zas tvrdia, že komáre štípu každého rovnako. Ale ľudia reagujú na uštipnutie odlišne. Kým niekto si štípanec ani nevšimne, iný si ho rozškriabe.

Ak sa vám teda zdá, že ste obeťou komárov častejšie, obliekajte sa do svetlého, viac sa sprchujte a skúste sa menej namáhať. No a ak to nepomôže, so štípancami sa zrejme budete musieť zmieriť a prečkať sezónu nepríjemných komárov…