Určite to poznáte. Užívate si večerné opekanie v spoločnosti priateľov a zrazu ten typický nepríjemný zvuk. Bzučanie komárov! Otravujú vás až tak, že sa nakoniec rozhodnete to vzdať. A radšej sa schováte do domu. Prečo si ale nechať od komárov pokaziť zábavu? Vyskúšajte domáce repelenty, ktoré zaberajú a neškodia tak, ako ich chemické alternatívy.

Domáce repelenty, ktoré odpudia komáre

Príprava väčšiny z týchto repelentov na komáre je veľmi jednoduchá. Budete si však musieť kúpiť niektoré ingrediencie. Ich hlavnou zložkou sú totiž esenciálne oleje. Tie majú svoje typické vône, ktoré sú pre komáre naozaj odpudivé. Naopak, ľuďom sú tieto vône príjemné. Z malej fľaštičky éterického oleja si dokážete vyrobiť množstvo repelentu, ktorý vám vydrží po celú sezónu. Ako teda na to?

Levanduľový repelent

Základom tohto repelentu je voňavý levanduľový éterický olej. Potrebovať budete 15 kvapiek, ktoré zmiešate v dvojdecovej nádobke s tromi lyžičkami vanilkového extraktu a tromi lyžičkami citrónovej šťavy. Dolejete destilovanú vodu a poriadne premiešate. Môžete nanášať na pokožku, ale aj na oblečenie.

Mätový repelent na komáre

Vôňa mäty je veľmi výrazná. A komáre ju príliš neobľubujú. 15 kvapiek mätového éterického oleja pridajte do 1/3 šálky kokosového oleja. Tento repelent je veľmi príjemný, pretože si ho môžete natrieť na telo ako krém.

Esenciálne oleje v aróma lampe

Ak vás komáre otravujú aj vo vnútri, použite éterické oleje v aróma lampe. Proti komárom sú vynikajúce tieto oleje: tea tree, gáfor, céder, aníz, eukalyptus, valeriána, tymián, pelargónia. Ide teda o veľmi výrazné vône. Ak nemáte aróma lampu, jednoducho v niektorom z týchto olejov navlhčite vatu a položte na tanierik na svoj nočný stolík. Vôňa komáre odpudí.

A prečo by ste mali takéto domáce repelenty používať a vymeniť ich za klasické chemické repelenty? Dôvod je jednoduchý. Prírodné repelenty vašej pokožke neškodia, neobsahujú chemikálie a sú vhodné aj pre deti!