Mnohí s nami žijú celoročne a ani o nich nevieme. Sú v záhrade, na povale, v kútoch a rôznych zákutiach. Bezpečne ukrytí pred zvedavými pohľadmi ľudí a s dostatkom potravy. Až do jesene, kedy sa situácia zmení. Zrazu je jedla i tepla menej a menej, až sa za pohodlím sťahujú bližšie k nám. Priamo do našich domovov. 

Ako zatočiť s neželanými zvieracími obyvateľmi u nás doma? Jednou z možností je odpudzovač krtkov.

Škodcovia pod našou strechou

Ničia úrodu a prehryzú všetko, čo sa im pripletie do cesty. Káble, elektrické vedenie, izoláciu. A všade za sebou nechávajú jasné stopy. Pritom nejde len o poškodzovanie majetku, hlodavce, ba aj ich trus, totiž prenášajú mnoho nebezpečných chorôb, ktoré ohrozujú aj človeka.

Čo teda robiť, ako seba i svoj domov ochrániť a nežiť v strachu z hlodavcov? Na začiatok je dobré rozostaviť všade, kde máme podozrenie na ich výskyt, pascu na myši s lákavou návnadou a čakať, či sa nám podarí chytiť malých záškodníkov. V prípade, že klasické pasce na hlodavce nezaberajú, je čas siahnuť po sofistikovanejšom riešení – odpudzovači hlodavcov.

Čo ešte proti hlodavcom zaberá?

Mačka alebo pes, to sú veľkí pomocníci pri dolapení škodcov v záhrade i domácnosti. Niekedy ani ten najlepší plašič krtkov nevystraší viac, ako dobre nasrdený labrador.

Skvelým výsledkom sa v boji proti škodiacim hrabošom či krtkom tešia dymovnice na hlodavce. Po zapálení a vyhorení dymovnice sa začne v pôde uvoľňovať jedovatý plyn, ktorý ich okamžite paralyzuje.

Často sa používajú i želatínové a granulované návnady, pri ktorých však hrozí veľké riziko – môže ich zjesť aj náš domáci miláčik, hydina alebo dokonca dieťa! Je preto vhodné použiť ich opatrne a iba na miestach, kde nikomu ďalšiemu neublížia – ideálne, ak ich vložíme len do vnútra chodieb a ku vchodom obývaných nôr. Tie spoznáme bez väčších ťažkostí – prezradia ich zvyšky jedla naokolo.

Mnohí skúšajú aj rozličné aromatické odpudzovače proti hlodavcom – ústrižky látok napustené petrolejom, naftalénom, cigaretové ohorky, smradľavé výluhy z cibule a cesnaku.